Ретко и импровизовано оружје

Поводом обележавања Дана Војске Србије 23. априла Војни музеј представља изложбу под називом „Ретко и импровизовано оружје из збирки Војног музеја“ која ће бити отворена за посетиоце до 23. јуна 2024. године.
Војни музеј још од оснивања далеке 1878. године предано врши своју мисију која се огледа у прикупљању, музеолошкој обради, излагању и представљању стручној и широј јавности различитих врста наоружања и пратеће војне опреме.
Изложба пред Вама представља оружје које се може, уопштено говорећи, сврстати у две занимљиве и недовољно истражене категорије: импровизовано и ретко наоружање. Временски оквир смо поставили доста широко тако да су изложени предмети који су настали у распону од раног новог века (XVI˗XVII век) до самог краја бурног XX века.
Импровизовано оружје је присутно од самих почетака историје. Одувек се човек старао да раније настало оружје преради и унапреди и тако му, на одређени начин, продужи рок коришћења. У нашим збиркама присутно је оружје које је занатском прерадом или индустријским путем прерађивано ради осавремењивања и повећања ефикасности. Такође, веома интересантну и разноврсну групу чине предмети који су у настали готово кућним условима. Ту свакако спадају прерађене војне и ловачке пушке, али и изгледом необично оружје које смо назвали потпуно импровизованим оружјем. Оно је израђивано од разноврсних цеви уз кундаке и друге делове који су рађени доста грубо и са доста импровизације.
Ретко оружје се такође налази у збиркама нашег музеја. Овде је, такође, реч о неколико подгрупа. На првом месту ту су посебно израђивани примерци оружја који су били наменски прављени као репрезентативни предмети предвиђени за поклон или награду за неку посебну прилику. Затим, ту су такође примерци оружја који су потекли из других делова света што их, заиста, чини ретким у нашим крајевима. Најзад, у збиркама Војног музеја налазе се и примерци прототипа оружја које никада није ушло у масовну производњу или оружје које је било произведено у малим и недовољно познатим серијама.

photoФОТО