Retko i improvizovano oružje

Povodom obeležavanja Dana Vojske Srbije 23. aprila Vojni muzej predstavlja izložbu pod nazivom „Retko i improvizovano oružje iz zbirki Vojnog muzeja“ koja će biti otvorena za posetioce do 23. juna 2024. godine.
Vojni muzej još od osnivanja daleke 1878. godine predano vrši svoju misiju koja se ogleda u prikupljanju, muzeološkoj obradi, izlaganju i predstavljanju stručnoj i široj javnosti različitih vrsta naoružanja i prateće vojne opreme.
Izložba pred Vama predstavlja oružje koje se može, uopšteno govoreći, svrstati u dve zanimljive i nedovoljno istražene kategorije: improvizovano i retko naoružanje. Vremenski okvir smo postavili dosta široko tako da su izloženi predmeti koji su nastali u rasponu od ranog novog veka (XVI˗XVII vek) do samog kraja burnog XX veka.
Improvizovano oružje je prisutno od samih početaka istorije. Oduvek se čovek starao da ranije nastalo oružje preradi i unapredi i tako mu, na određeni način, produži rok korišćenja. U našim zbirkama prisutno je oružje koje je zanatskom preradom ili industrijskim putem prerađivano radi osavremenjivanja i povećanja efikasnosti. Takođe, veoma interesantnu i raznovrsnu grupu čine predmeti koji su u nastali gotovo kućnim uslovima. Tu svakako spadaju prerađene vojne i lovačke puške, ali i izgledom neobično oružje koje smo nazvali potpuno improvizovanim oružjem. Ono je izrađivano od raznovrsnih cevi uz kundake i druge delove koji su rađeni dosta grubo i sa dosta improvizacije.
Retko oružje se takođe nalazi u zbirkama našeg muzeja. Ovde je, takođe, reč o nekoliko podgrupa. Na prvom mestu tu su posebno izrađivani primerci oružja koji su bili namenski pravljeni kao reprezentativni predmeti predviđeni za poklon ili nagradu za neku posebnu priliku. Zatim, tu su takođe primerci oružja koji su potekli iz drugih delova sveta što ih, zaista, čini retkim u našim krajevima. Najzad, u zbirkama Vojnog muzeja nalaze se i primerci prototipa oružja koje nikada nije ušlo u masovnu proizvodnju ili oružje koje je bilo proizvedeno u malim i nedovoljno poznatim serijama.

photoFOTO