Stoletni venac svečano predat Vojnom muzeju

12. 10. 2018

Venac kojim su 1918. žitelji oslobođenog Beograda darivali srpske oslobodioce danas je, uoči obeležavanja sto godina od ovog događaja, poveren na čuvanje Vojnom muzeju.

Dragoceni predmet, zaostavštinu porodice Aleksandra Jerolimeka, svečano je uručio gospodin Branko Rodić načelniku Vojnog muzeja potpukovniku Gradimiru Matiću.

Svečano je bilo i tog 3. novembra 1918. godine (22. oktobra po starom kalendaru) u Beogradu, kada su stanovnici prestonice priredili doček srpskoj vojsci i tokom pobedničkog defilea darivali vojnike cvećem i vencima okićenim nacionalnim trobojkama.

Jedan od tih venaca pripao je Aleksandru Jarolimeku(1891-1954), učesniku oba Balkanska i Prvog svetskog rata, potonjem trgovcu i industrijalcu, koji je među prvim oficirima ušao u oslobođeni Beograd. Čitav vek kasnije, po želji Aleksandrove ćerke Dobrile Anđelković, ovaj predmet će postati deo muzejskog fonda Vojnog muzeja. Osim venca Muzeju su predati i Akleksandrov Orden Belog orla petog reda, kao i grupna fotografija generacije 1911/1912 četvrte klase svršenih đaka eskadrona konjičke podoficirske škole u Beogradu.

Verzija za štampu