Витез фест у Војном музеју

06. 04. 2015

Витез  фест 2015- мултимедијални витешки спектакл

Војни музеј je ове године узео учешће  у манифестацији “Витез фест 2015, пригодном  камерном изложбом средњевековних мачева и витешке опреме. Током трајања манифестације, посетиоци Војног музеја су имали прилику  да разгледају неке од најзначајнијих примерака средњевековних мачева који илуструју развој овог оружја, не само на нашем подручју већ и у Европи. Поред мачева, били су изложени и делови оклопа као што су верижица и шлем типа басинет. Посебну пажњу је  привлачио  одлично очувани немачки, коњички пуни оклоп типа Максимилијан”, који је јединствени примерак на нашем подручју. Име је добио по немачком цару Максимилиану I (1493. - 1519.), за чије владавине са почео примењивати.

Др Марко Алексић, наш најпознатији стручњак за средњевековно оружје, одржао је предавање о оружју и опреми у средњем веку које је било прилагођено најмлађим суграђанима, који су у највећем броју били  посетиоци манифестације ”Витез фест 2015”.