Otvorena izložba ''Okupirana Srbija od 1915 do 1918. godine''

10. 05. 2017

Dana 09.05.2017. godine u Galeriji Vojnog muzeja, otvorena je izložba „Okupirana Srbija od 1915. do 1918. godine“ autora, muzejske savetnice, Anđelije Radović.

Izložbu je otvorio pukovnik Slađan Ristić, načelnik Uprave za tradiciju, standard i veterane.

Otvaranju je prisustvovao zapažen broj gostiju, kako iz ostalih organizacionih jedinica Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, tako i onih iz civilnih struktura i naučno-stručne i kulturne javnosti. Izložba je na dostojan način obeležila Dan pobede i Dan Vojske Srbije, sećajući na slavnu ratničku prošlost naše vojske i tegobnu sudbinu i stradanje naroda.

Pored velikog broja fotografija, dokumenata i muzejskih predmeta koji svedoče o stradanju srpskih civila u okupiranoj Srbiji, zarobljenika i interniraca po logorima širom Austrougarske monarhije i Bugarske, izložen je fragment sačuvanog spomenika Vožda Karađorđa porušenog 1916. godine. Umesto svih opljačkanih i  porušenih kulturnih dobara  „Slepi guslar, delo Paška Vučetića izvučen je iz tame zaborava posle sto godina.

Verzija za štampu